1. Haberler
  2. Son Dakika
  3. Ali Öztunç’tan, Kahramanmaraş’a 3 Yeni İlçe Önerisi

Ali Öztunç’tan, Kahramanmaraş’a 3 Yeni İlçe Önerisi

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Parti Meclisi Üyesi ve Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç, Kahramanmaraş’ta Düzbağ, Ilıca ve Narlı adıyla üç yeni ilçe kurulması için TBMM Başkanlığı’na Kanun Teklifi sundu.

Ali Öztunç'tan, Kahramanmaraş'a 3 Yeni İlçe Önerisi

Büyükşehir yasasıyla beraber büyükşehirler statüsüne alınan Kahramanmaraş’ta vatandaşlar bekledikleri karşılığı alamadı.

Merkeze uzak beldelere hizmet akışında büyük sıkıntılar yaşanırken, ücra noktalarda yaşayan bölge sakinleri de yetkili mercilerle iletişim kanalı bulamaz hale geldi.

Ankara’da memleketlisinin sesi olan CHP’li Ali Öztunç, mevcut sorunları aşarak devlet ve vatandaş arasındaki mesafeyi kaldırmak adına Meclis Başkanlığı’na Kanun Teklifi verdi.

Öztunç’un Düzbağ, Ilıca ve Narlı adında üç yeni ilçe kurulmasını içeren Kanun Teklifi ve gerekçeleri aynen şu şekilde;

  TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA 

Kahramanmaraş İlinde Düzbağ, Ilıca ve Narlı adıyla üç ilçe kurulmasına ilişkin Kanun Teklifi ve gerekçesi ekte sunulmuştur. Gereğini saygılarımla arz ederim.

                                                                      Ali ÖZTUNÇ

                                                                Kahramanmaraş Milletvekili

                                                                İçişleri Komisyonu Üyesİ

GENEL GEREKÇE

Büyükşehir yasası, maalesef, Türkiye’de pek çok belediyede hizmetinin aksamasına neden olmuştur. Belde belediyeleri kapanmadan önce özellikle merkeze uzak beldeler belediye hizmetlerini yaparken, bugün merkeze uzak bu beldelere hizmet yeterince gitmemektedir. Kahramanmaraş’ın bir uçtan diğer uca 200 kilometre civarı bir mesafe olduğu göz önüne alındığında büyükşehir belediyesinin bu ücra, uçtaki, sınırdaki köylere, eski belde olan şimdiki mahallelere hizmet etme olanağı kalmamıştır. Bu nedenle hizmetin paylaşılması ve daha çabuk vatandaşa ulaşması açısından yeni ilçelere ihtiyaç duyulmaktadır.

İlçe yapılması istenilen mahallelerimizden narı mahallesi, Gaziantep – Kahramanmaraş ve Pazarcık yol ayrımında olması itibariyle, ilçe yapılması durumunda gelişmeye müsait konumu ile ilin gelişimine ve ekonomisine katkı sunacaktır. Ilıca mahallemiz ise termal ve doğa turizmi açısından yoğun ilgi görürken mahallenin nüfusu belli dönemlerde 10 kat artış göstermektedir. Ilıca mahallemizin ilçe olması, ılıca mahallemizi sağlık turizmi açısından cazibe merkezine dönüştürecektir. Düzbağ (helete) mahallesinde çifçilik, tarım ve hayvancılık önemli geçim aracıdır. Düzbağ’ın ilçe olması, tarım ve hayvancılık sektörünün gelişmesine ve çevre illerin gıda ihtiyacını karşılamak açısından önemli bir merkez haline dönüşmesine yolaçacaktır. Söz konusu mahallelerin ilçe olması ile birlikte bağlı bulunan mahallelere hizmet daha kolay ulaşacak ve mahallelerin ekonomik sosyal ve kültürel gelişimine katkıda bulunacaktır.

Tüm bu nedenlerden dolayı Anayasanın 126. Maddesi kapsamında; “Türkiye merkezi idare kuruluşu bakımından, coğrafya durumuna, ekonomik şartlara ve kamu hizmetlerinin gereklerine göre, illere, illerinde diğer kademeli bölümlere ayrılır.” hükmüne istinaden Kahramanmaraş ili, Düzbağ Mahallesi, Ilıca Mahallesi ve Narlı Mahallesinin ilçe olması öngörülmüş ve Kahramanmaraş iline bağlı Düzbağ, Ilıca ve Narı adıyla üç ilçe kurulması için kanun teklifi hazırlanmıştır.

MADDE GEREKÇELERİ

MADDE 1- Ekonomik, sosyal ve kültürel gelişim açısından ilçe olmalarında büyük yaralar sağlayacak olan Kahramanmaraş Düzbağ Mahallesi, Ilıca Mahallesi ve Narlı Mahallesi’nin ilçe olması öngörülmekte, bu ilçelere bağlanacak mahalleler ekli (1), (2),(3) sayılı listelerde gösterilmektedir.

MADDE 2- Merkezi idare tarafından ilçelerin kuruluşu ile ilgili oluşturulacak teşkilata ait kadroları ihdas etmeye Cumhurbaşkanı yetkilendirilmektedir.

Geçici Madde 1- İdare kurulu oluşuncaya kadar geçecek süre iççinde yetkili olacak idare kurulları belirtilmektedir.

MADDE 3- Yürürlük maddesidir.

MADDE 4 – Yürütme maddesidir.

                       KAHRAMANMARAŞ İLİNDE DÜZBAĞ, ILICA VE NARLI ADIYLA ÜÇ İLÇE  

                                      KURULMASINA DAİR KANUN TEKLİFİ

MADDE 1- Ekli (1), (2), (3) sayılı listelerde adları yazılı mahalleri kapsamak ve merkezleri Düzbağ, Ilıca ve Narlı olmak üzere; Kahramanmaraş ilinde Düzbağ, Ilıca ve Narlı adıyla üç ilçe kurulmuştur.

MADDE 2- Bu Kanunla kurulan ilçeler, merkezi idare tarafından oluşturulacak teşkilata ait kadroları ihdas etmeye Cumhurbaşkanı yetkilidir.

Geçici Madde 1- Bu Kanunla kurulan ilçelerde, İlçe idare kurulları oluşturuluncaya kadar bu yerlerdeki adli, idari ve diğer işlemler eskiden bağlı olduğu il ve ilçenin idare kurulu tarafından yürütülür.

MADDE 3 – Bu Kanun yayım tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 4 – Bu Kanun hükümlerini Cumhurbaşkanı yürütür.

                                                    EK1 LİSTE

                     DÜZBAĞ İLÇESİNE BAĞLANACAK MAHALLELER

Küçükcerit

Aksu Bozlar

Küçüküngüt

                                                  EK2 LİSTE

                 ILICA İLÇESİNE BAĞLANACAK MAHALLELER

Hacıibrahimuşağı

Süleymanlı

Kertmen

Beşen

Hacınnoğlu

Hacıbudak

Sarıgüzel

Kozcağız

Çamlıbel

Çamlıyayla

Avcılar

Kopukaya

Çakırdere

Payamlı

Karamanlı

           EK 3 LİSTE

                                       NARLI İLÇESİNE BAĞLANACAK MAHALLELER

Söğütlü

Doğanlıkarahasan

Eskinarlı

Seyrantepe

Aslanbey

Denizli

Maksutuşağı

Kelibişler

Cennetpınarı

Bayramgazi

Akçakoyunlu

Akdemir

Çiçek

Çiğdemtepe

Çöçelli

Dedepaşa

Eğlen

Emiroğlu

Evri

Hanobası

Çimikanlı

Kadıncık

Karabıyıklı

Karaçay

Karahöyük

Narlı

Nefsidoğanlı

Osmandede

Ördekdede

Sarıerik

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Ekinözü Haber - Haberler, Son Dakika ve Güncel Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!